Hradiště s mohutnými valy u vsi Češova má rozlohu téměř 40 ha a složité opevnění s impozantními valy, které se zachovaly až do výše 12 m. Při základně jsou až 50 m široké a chrání je až 5 m hluboký příkop. Nebylo dosud důkladně zkoumáno. Pro teorii, že jde o keltské oppidum, svědčí některé nálezy.
Koruna valu.
Po koruně valu lze pohodlně obejít celé hradiště. Pouze na dvou místech je přerušen oplocenkou.
Češovské valy jsou opravdu impozantní ukázkou historického opevnění patrně z doby počátku letopočtu. Sice panuje několik názorů na původ vzniku rozsáhlého díla, ale mnohé napovídá tomu, že opravdu místo obývali již Keltové okolo 1. stol. n. l. Celý areál je neuvěřitelně dobře zachovalý. Valy dosahují úctyhodné výše a jsou minimálně porušeny. Lze je velmi pohodlně projít po celé koruně. Dokonce jsou zachovány i původní brány, které mají svůj charakteristický tvar. Velmi dobře je zachována dispozice valů včetně akropole. Celé místo je jen minimálně narušeno, přestože v prostoru mezi valy je dnes pole a na akropoli je oplocenka.
Netopyrek, 21.4. 2003
turistické
Místo je volně přístupné po celý rok. Přístup vede nejlépe přímo od Češova polní cestou po slepé odbočce naučné stezky Češov-Vysoké Veselí. Hradiště je ukryto v zalesněném terénu, valy se též nacházejí v poli, skryty remízkem.
Hradiště s mohutnými valy leží u vsi Češova v okrese Jičín. Do Češova se dostaneme po staré silnici vedoucí z Jičína směrem na Městec Králové. Češovské hradiště má rozlohu téměř 40 ha a má složité opevnění tvořené impozantními valy, které se místy zachovaly až do výše 12 m. Valy mají při své základně více než 50 m a chrání je místy až 5 m hluboký příkop. Celé opevnění tvoří nepravidelný obdélník o délce stran 940x600x930x601 m. Protože hradiště nebylo důkladně zkoumáno a není z něj proto známo příliš mnoho nálezů, nelze s jistotou tvrdit, kdo jej postavil a proč. Pro teorii, že jde o keltské oppidum, mluví nálezy několika zlatých keltských mincí, dvě typické laténské klešťovité brány i dva pravděpodobně kultovní objekty obdélníkovitého tvaru, nacházejícího se v malé vzdálenosti od hradištních valů směrem na východ.
Z.Knápek: Kniha pro každého Kelta aneb pravda o keltském původu našeho národa, Rubico Olomouc 1999, s.186 - 187, 21.4. 2003