Zámek byl postaven ve 2. pol. 16. stol. a do předzámčí byla zabudována starší tvrz. Později zámek často měnil majitele, několikrát vyhořel a byl častokrát přestavován. Po r. 1945 byl využíván jako vojenský sklad léků. Dnes je majetkem města, v části zámku je expozice Městského muzea.
Expozice na zámku:
Prohlídka zámku - Prohlídka je zaměřena na stavební vývoj zámku, jeho historii a stavební slohy (sklepy). Prohlídka vede přízemím s expozicí keramiky, sochami O. Drahotušského, V. Vokolka a pracovnou F. Táborského (detaily o jednotlivých expozicích viz níže), dále 1. poschodím, kde prochází reprezentační sál, výstavní sály, Loudonskou galerií a dále do 2. poschodí, kde jsou obytné místnosti / dosud nezrekonstruované (bez mobiliáře). Prohlídka trvá cca 60 minut; max. 50 návštěvníků ve skupině.
Muzeum:Keramika 18. a 19. století - Velkou část sbírek tvoří výrobky z manufaktur v Bystřici pod Hostýnem, Rajnochovicích, Hranicích, Vranově, Olomučanech i z dalších míst Čech, Moravy a Slovenska. Expozice byla otevřena v roce 2004.
Sochy Oldřicha Drahotušského - Průřez volnou tvorbou sochaře a restaurátora, rodáka z nedaleké Podhradní Lhoty, který působil v Praze. Expozice byla otevřena v roce 2006.
Pracovna Františka Táborského - Nábytek z bystřického bytu zakladatele muzea Františka Táborského (pracovna a ložnice) doplněný o osobní předměty. Expozice byla otevřena v roce 2008.
Zpěv z potopy Vojmíra Vokolka - Expozice představuje výběr z díla východočeského sochaře V. Vokolka, inspirovanou biblickými příběhy. Plastiky V. Vokolka doplňují obrazy jeho synovce Václava Vokolka, malíře a spisovatele. Expozice byla otevřena v roce 2002.
Expozice Thonet - Expozice ohýbaného nábytku značek Gebrüder Thonet, Thonet-Mundus a TON představuje přehled o výrobě ohýbaného nábytku od 2. poloviny 19. století až do současnosti. Jde o výběr nejzajímavějších kusů nábytku ze sbírek firmy TON, a. s. K vidění jsou židle zhotovené ještě v rodišti Michaela Thoneta, německém Boppardu, intarzovaný stůl z Thonetova prvního působiště Vídně i nábytek vyrobený v pozdějším hlavním…
číst dáleE.H. podle http://www.mubph.cz, 12.8. 2013
V první polovině 15. století páni z Tvorkova založili na tomto místě bystřickou tvrz jako náhradu za hrad Obřany. Tvrz se stala předzámčím pozdějšího renesančního zámku, který se po řadu let postupně dostavoval. Roku 1594 jej poškodil požár a obnovu prováděl roku 1616 Václav Bítovský se svojí manželkou Bohunkou z Víckova, jak dosvědčují jejich erby nad vstupní branou. Rozsáhlou výstavbu v roce 1763 na přání Marie Amálie de Monte l' Abbate uskutečnil brněnský architekt František Antonín Grimm. Vedoucím díla byl stavitel Antonín Mates Slováček. Požár roku 1789 poničil podzámčí. Později se zámek ještě dvakrát opravoval. Zdobí jej malby Jana Svitáka z roku 1805 a Hanuše Schwaigera z konce 19. století. Za zámkem se nachází rozsáhlý park, v minulosti jeden z nejkrásnějších na Moravě s pomníkem maršála Gideona Arnošta Loudona (1716-1790). Park byl však již od roku 1935 zrušen. Obranný vodní příkop a říčka Bystřička oddělovaly feudální…
číst dále
Cedule na zámku, 26.7. 2003