Barokní zámek byl postaven na konci 17.stol., před r. 1690 vyhořel, ale kolem r. 1702 byl znovu obnoven. Patrně za hraběte Karla Reye, který zámek koupil v r. 1826, byl poslední pokoj v severním křídle přestavěn na domácí kapli sv. Karla Boromejského
Barokní zámek v Česticích, postavený údajně naproti bývalé tvrzi asi ve třetí čtvrtině 17. století, vyhořel před r. 1690, ale byl zase před r. 1702 obnoven. V majetku Říčanů zůstaly Čestice až do r. 1735, kdy je koupil Václav Arnošt Malovec z Chýnova a Vimperka. Jeho potomci drželi statek do r. 1800, kdy jej koupil hrabě František Sickingen, ale již v r. 1801 jej prodal Josefu Baumbasovi. Od té doby se majitelé Čestic často střídali. Raně barokní zámek stojí na východní straně návsi. Je to jednopatrová, dvoukřídlá budova o půdorysu písmene L se šestibokou věží v levém nároží. Vchod umístěný mimo osu náročně raně barokně řešeného průčelí vede ke schodišti, na němž je zasazena deska se znakem někdejšího majitele tvrze Přecha z Čestic z r. 1546. Klenby v přízemí a v patře svědčí o úpravách provedených po požáru z r. 1690. Poslední pokoj v severním křídle byl přeměněn na domácí kapli sv. Karla Boromejského, patrně za hraběte Karla Reye, který koupil Čestice v r. 1826.
Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Jižní Čechy, 24.4. 2004
V r. 1815 koupil čestické panství c.k. komoří a major rakouské armády Karel hrabě Rey, který do Čech utekl před francouzskou revolucí a před zmatky napoleonských válek. Narodil se r. 1775 na francouzské Riviéře v Monaku, po revoluci emigroval do Rakouska a do r. 1815 dosáhl hodnosti majora v rakouské armádě. V Čechách se usadil v r. 1804, kdy koupil zámek Mitrovice u Sedlce, a po několika dalších pokusech zakotvil v Pošumaví. Od r. 1807 sídlil v Lčovicích u Vimperka i se svou manželkou Doroteou, rovněž francouzskou šlechtičnou z rodu Berteuil. Oba manželé si oblíbili malebný podhorský kraj, tolik odlišný od prosluněných plání jižní Francie, a svůj značný majetek se rozhodli použít k zvelebení především nově koupeného čestického panství. Nákladem 100 000 zlatých opravili zdejší zámek a v r. 1817 se do něho natrvalo s celou rodinou přestěhovali a trvale v něm žili. Karel hrabě Rey…
číst dále
S použitím článku pana Františka Kubů, historika Prachatického muzea. Jaroslav Špiroch, 28.7. 2009